FUNDUSZ CMENTARNY

Numer rachunku        12 86190006 0050 0507 2943 0001

OGŁOSZENIE

W związku z remontem oraz budową nowego cmentarza poszukujemy  osób, które podjęłyby się zaprojektowania terenów zieleni. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt – tel. 12/2841500

Intencje Mszy św. od 22.04.19 –  28.04.2019 r.

Dzień

od Zarządu Wolni Kłaj

+ Józefę Miękinę od Czesławy Wójtowicz

2

+ Kazimierza Rajtara od siostrzenic Zofii, Barbary, Eweliny, Katarzyny, Anny, Magdaleny

++  Zygmunta Lewickiego, zmarłych rodziców i teściów, Zofię Lewicką

+ Ferdynanda Tokarza od wnuków i prawnuków

+ Zofię Lewicką od kolegów i koleżanek zięcia z jednostki Wojskowej w Kłaju

+ Janinę Gądek w 1 rocznice śmierci

+ Ferdynanda Sądla od szwagra Stanisława

+ Marię Michnę

Poza Parafią

+ Mateusza Strączka od pracowników ZSO w Szarowie

800

++ Marię Mięso w 4 rocznicę śmierci, Tadeusza męża, zmarłych rodziców

1000

++ Kazimierza, Marię Gargul, Leszka syna

++ Annę Piwowar, Andrzeja męża

++ Zofie, Franciszka Mięso, Jana syna

1130

O zdrowie, dary Ducha Świętego w 18 urodziny dla Sebastiana Nowaka

3

Dziękczynna za łaski z prośbą o zdrowie, Boże błog. w 40 rocznice ślubu dla Zofii i Adama

1700

++ Franciszkę Bierkowską w rocznice śmierci, zmarłych z rodziny

APEL – KOMENDA POWIATOWA POLICJI W WIELICZCE

W związku z nasilającymi się w ostatnim czasie oszustwami tzw. metodą „na wnuczka”, których ofiarami padają głównie osoby starsze, Policja apeluje do wszystkich o ostrożność w kontaktach z osobami podającymi się za krewnych lub znajomych, proszącymi o określoną sumę pieniędzy.

W ostatnim czasie często wykorzystywaną metodą jest oszustwo „na policjanta”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób. To nowa metoda oszustów, którzy naciągają swoje ofiary. Mechanizm działania

jest taki sam jak w metodzie „na wnuczka”;. Zmienia się tylko historyjka opowiadana starszym ludziom.

Jak działają sprawcy?

Sprawcy najpierw wykonują telefon, podając się za członka rodziny (najczęściej wnuczka). Tłumaczą zmieniony głos chorobą lub wzbudzają poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że go nie poznaje. Następnie proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Zazwyczaj pieniądze mają zostać wykorzystane w celu pokrycia szkód po wypadku drogowym, na ważną operację, na zakup samochodu albo wakacji w promocyjnej cenie. Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna osoba, podając się za funkcjonariusza Policji. Przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy, a oszust został namierzony. Nalega, aby osoba pokrzywdzona wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku i przekazała ją wyznaczonej osobie lub prosi o wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta.

„Fałszywy funkcjonariusz” podaje wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi, aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i nie dzwonić na Policję. Sprawcy oszustw nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich

pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą nawet konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność. Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną. Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy, jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Wykrywanie sprawców tego typu oszustw jest trudne z kilku powodów. Po pierwsze są to grupy międzynarodowe. Członkowie wykonują telefony z zagranicy, zmieniają numery telefonów, przez to trudno jest ich namierzyć. Na ofiary typują osoby starsze, samotne. Dobierają ofiary choćby na podstawie listy z książki telefonicznej. Kolejnym problemem jest to, że osoby pokrzywdzone nie

są często w stanie przywołać w pamięci danych, które wymieniali oszuści.

Policjanci zatrzymują kolejne osoby zajmujące się oszustwami, jednak na miejsce jednej rozbitej grupy oszustów pojawiają się kolejne. Tym ważniejsze jest więc, aby jak największa liczba osób, zwłaszcza starszych, miała świadomość tego, w jaki sposób działają przestępcy i jak uchronić się przed kradzieżą.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy.

Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

O każdej próbie takiego wyłudzenia pieniędzy czy innego działania na szkodę starszej osoby należy natychmiast powiadomić dyżurnego komendy policji pod nr 997 lub 112.